Sıkça Sorulan Sorular

Ürün kaç yılında nerede doğdu?
Ürünün ilk versiyonu 1960’lı yılların sonunda A.B.D.’de piyasaya sunuldu.

Ürün nerede üretiliyor?
ProShield® A.B.D.’de üretilmektedir. BioShield® ise ProShield’ın sulandırılması sonucunda elde edilmektedir.

Ürünün aktif maddesi nedir?
Aktif maddesi Sİ-QAC (Organosilan Kuaterner amin) bileşenidir.

Bazı anti-bakteriyel ve dezenfektan ürünlerine karşı bakterilerin direnç kazanması söz konusu. Bakteriler BioShield® nedeniyle direnç kazanablirler mi?
BioShield®’in etkinlik mekanizması fizikseldir. Bakteri ve virüsleri öldürürken mekanik bir şekilde bunu gerçekleştirdiği için bakterilerin direnç kazanması mümkün olmamaktadır.

Farklı nano teknoloji ürünü olan ve özellikle Gümüş iyonları içeren anti-bakteriyel ürünler ile karşılaştırıldığında BioShield®’in avantajları nelerdir?
Gümüş’ün anti-bakteriyel bir özelliğe sahip olduğu asırlardır bilinmekte olan bir gerçektir. Fakat nano boyutta gümüş parçacıkları ve iyonları son bir kaç yılda ortaya çıkmış bir yöntemdir. Fiyat olarak pahalı olmalarının daha ötesinde Gümüş ve benzeri ağır metallerin nano boyutta olmaları halinde çevre ve insan sağlığına zararı olmadığına dair net bir çalışma daha yoktur. Özellikle Greenpeace ve Friends of the Earth gibi çevreci kuruluşlar ve birçok bilimadamı bu ürünlere karşılar. BioShield® teknolojisi ise 1960’lı yıllardan beri güven ile kullanılan ve ağır metal veya zehir içermeyen bir üründür.

Uygulama yapılmış bir yüzeyin cilde veya gıdaya temasında herhangi bir sorun yaşanır mı?
BioShield® yüzeyde kuruduktan sonra hiçbir toksik etkiye sahip değildir. Alerjik bir reaksiyonada sebebiyet vermemektedir. Yüzeyin bir doğal bir parçası haline geldiği ve gıdaya yada suya bulaşmadığı için USDA tarafından da gıda ile temas eden yüzeylerde kullanılabileceğine dair onaylıdır. Yapılması gereken tek şey ise uygulama sona erdikten ve bekleme süresi geçtikten sonra yüzeyin su ile durulanmasıdır.

BioShield® çocuk oyuncaklarında veya mobilyalarında uygulanabilir mi?
Kesinlikle. Fakat bu yüzeyler gıda ile temas eden yüzeylerde olduğu gibi uygulama sona erdikten ve bekleme süresi geçtikten sonra su ile durulanmalıdır.

BioShield® toz akarlarını da öldürür mü?
Hayır. Fakat toz akarları yüzeylerde bulunan mantarları yiyerek yaşayabilirler. BioShield® ise bu mantar oluşumunun önüne geçerek toz akarlarının bulunma nedenini ortadan kaldırı ve yaşam alanınızı toz akarlarından arındırır.

BioShield® sıvı halinde iken insan vücüdüna temas ettiğinde neler yapılmalı?
Gözlere temas ettiği takdirde 15 dakika boyunca bol suyla yıkayın. Kaşınma devam ederse doktora gitmelisiniz. Cildinize temas ettiği takdirde sabun ve suyla iyicene yıkayın , kaşınma devam ederse tıbbi müdahelede bulunun. Eğer soluduysanız temiz havaya çıkın , derin derin nefes alın. Farkında olmadan içtiyseniz , kusmadan acil olarak doktorunuza başvurmalısınız.

BioShield®’i hangi yüzeylerde kullanabilirim?
BioShield® aklınıza gelebilecek tüm yüzeylerde kullanılabilir, plastik, ahşap, metal, seramik, cam yüzeylerden tekstil ve deri yüzeylerine kadar tüm yüzeylerde etkilidir.

BioShield® tekstiller ile de kullanılabildiğine göre çamaşırlarımı yıkarken de kullanabilir miyim?
BioShield yüzeylere püskürtme yöntemi ile uygulanır. Ev tipi çamaşır makinelerinde ise ProShield® Laundry adlı ürünümüzü yakın zamanda piyasaya çıkartmayı planlamaktayız.

Ürünü nereden temin edebilirim?

Nano Girişim firması ürünün Türkiye’deki tek yetkili distribütörüdür. Ürün sadece Nano Girişim tarafından, çözüm ortakları vasıtası ile veya yetkili satış noktalarından  temin edilebilir.

Temizlik maddesi olarak kullanılabilirmi?
BioShield® bir temizlik malzemesi değil biyosidal yüzey koruyucudur. Temizliği yapılmış yüzeylerde uygulanır ve bu yüzeylere kalıcı anti-bakteriyel ve anti-viral bir özellik kazandırır. Bu yüzeylerin sadece mekanik temizliğine devam edilerek hijyenik kalması sağlanır.

Ürün uygulandıktan sonra uygulanan yüzey dezenfektan veya çamaşır suyu kullanılarak temizlense etkinliğini yitirirmi?
BioShield® yüzey ile bir bağ oluşturarak, yüzeyin bir parçası haline geldiği için daha sonradan yapılacak temizlik ürünümüzü etkilemeyecektir. US-EPA tarafından belirtilen 90 günlük süre; yüzeyin aşınması ile orantılı belirtilen optimum süredir. Fakat korozif (aşındırıcı) ürünler yüzeyi kimyaları nedeni ile aşındırdığından BioShield®’i de aşındıracak ve 90 günlük sürenin azalmasına neden olacaktır.

Uygulama yapıldıktan sonra uygulama yapılan yüzeyde gözle görülen bir matlık veya parlaklık oluşuyormu?
Hayır , uygulamadan sonra yüzeylerde görsel açıdan herhangi bir değişiklik olmuyor.

Ürün uygulaması ne şekilde yapılıyor?
Ürünü püskürtme yöntemiyle yüzeylere püskürterek uyguluyoruz. Bunun için kullanılan farklı ekipmanlar var. Bunlar elektrostatik sprey , sisleme cihazı , el tipi triger sprey vb...

Her türlü bakteri ve virüse karşı Bioshield etkilimidir?
BioShield® tüm bakteri, mantar, küf ve mayalara karşı koruma sağlar. Virüslere karşı etkinliği ile ilgili yapılan çalışmalar devam etmektedir ve etkinliğe sahip olduğumuz virüslerin listesi bu çalışmalar doğrultusunda güncellenmektedir. Günümüz itibarı ile Influenza (grip), Hepatit, Herpes, AIDS gibi virüslere etkinliği belgelenmiştir.

Ürünle ilgili yapılmış bilimsel çalışmalar varmı?
Ürünle ilgili yapılmış çok sayıda bilimsel çalışma mevcuttur. Başlıcalarını internet sitemizde bulabilirsiniz. Halen farklı alanlarda ArGe çalışmalarına devam edilmekte ve yeni alanlarda da insanların faydalanabilmesi için çalışmalar yapılmaktadır.

Uygulama yapılırken ortamın sıcaklıgı min. ve max. ne olmalıdır?
Ortam sıcaklığı en az 6 derece en çok ise 180 derece olmalıdır.

Bioshield® havalandırma filtrelerinde kullanılabilirmi?
Kesinlikle uygulanabilir. Ev tipi klimalarda veya endüstriyel iklimlendirme sistemlerinde havalandırma filtresi ve kanallarına uygulanabilir.

Genellikle spor salonlarında görülen ayak mantarı na karşıda etkilimidir?
Etkilidir.

Bioshield®’in Amerikadaki hangi kurumlardan onayı var?
Amerikan EPA ve USDA onaylıdır. USDA ( US Department of Agriculture ) Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığının kısaltmasıdır ve gıdanın temas ettiği yüzeylerde kullanılacak ürünlere onay verir. US-EPA ( US Environmental Protection Agency ) ise Amerika Birleşik Devletlerinin çevre koruma kurumudur. Anti-bakteriyel etkinliğe sahip tüm ürünlerin bu kuruma kayıt olması şarttır.

Proshield® ile Bioshield® arasındaki fark nedir?
Proshield® ana konsantre ürünün adıdır. Bioshield® ise Proshield®’ın 1 birme 5 birim  oranında sulandırılmış kullanıma hazır solüsyona verilen isimdir.

90 günden daha kısa sürede tekrar uygulamak istesem herhangi bir zararı olurmu?
Uygulanabilir , herhangi bir zararı yoktur.

Biofilm tabakası nedir?
Biofilm mikroorganizmaların katı bir yüzeyde karmaşık kümelenmesine verilen isimdir. Biofilm oluşumu boşta dolaşan mikro organizmaların bir yüzeye ilişmesi ile başlar. Bu ilk koloniler yüzeye zayıf, geri döndürülebilir van der walls güçleri ile tutunurlar. Bu kolonilerin yüzeyle teması hemen kesilmez ise kendilerini hücre yapışma moleküllerini kullanarak daha kalıcı şekilde sabitlerler. İlk koloniler diğer hücrelerin gelişini kolaylaştırarak onlara tutunabilecekleri daha geniş alanlar sunarlar ve bu işlemde biofilmi bir arada tutan matriksi inşa edilir. Biofilm içerisinde yaşayan bakteriler, içerisinde barndıkları yoğun ve korunan ortamın sayesinde birbirleri ile etkileşim ve işbirliğine fırsat bulur. Bunun sonucunda da aynı tipte olan ve boşta doşalan bakterilerden ciddi şekilde ayrışırlar. Bu ortamın bakterilere sağladığı faydalardan bir tanesi de hücrelerin güçlenerek dezenfekanlara ve antibiyotiklere karşı artan dayanıklılık kazanmalarıdır. Bazı durumlarda antibiyotiklere karşı dayanma gücünün 3000 kat arttığı görülmüştür.

Bioshield® Biofilm oluşumuna karşı etkilimidir?
BioShield® yüzeylerde biofilm tabakasının oluşumunu engeller ve sizi bu tehlikeden korur.

 

 

Initializing...
USDA Onaylı
US Department
of Agriculture (USDA) Onaylı
USDA Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığının kısaltmasıdır. Gıda güvenliği konusunda da yetkili kurumdur. Gıda ile temas eden yüzeylerde kullanılacak kimyasalların USDA’den onay alması şarttır.
EPA Kayıtlı
US Environmental
Protection Agency (EPA) Kayıtlı
EPA, A.B.D.’nin çevre koruma kurumudur. Tüm anti-bakteriyel ürünlerin etkinliği US-EPA tarafından test edilir ve bu ürünlerin US-EPA tarafından kayıt altına alınması zorunludur.
Medya